Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

نازل آتش نشانی


نازل آتش نشانی از مهم ترین بخش های تجهیزات آتش نشانی در کپسول های اطفای حریق دستی و شیلنگ های آتش نشانی هستند که برای انتشار قوی و یکنواخت آب یا فوم با دقت بالا استفاده می شوند.

این ابزارهای حیاتی موجب می شود آب و فوم با فشار مناسب، دقیقا روی بخش های گسترش یافته آتش پاشیده شده و جلوی بیشتر شدن آتش را بگیرد.


بدون تردید کپسول های آتش نشانی که قابلیت کاربرد در محیط ها و شرایط مختلف را دارند یکی از مهم ترین تجهیزات اطفای حریق به شمار می روند و نازلها در این کپسولها نقش بسیار مهمی دارند.


نازل های آتش نشانی چه کاربردی دارند؟


نازل های آتش نشانی در انواع متفاوتی طراحی و ساخته شده اند که هر کدام خصوصیات منحصر بفردی دارند و به خودی خود عملیات اطفای حریق را تسهیل می کنند. نازل ها دارای قابلیت پاشیدن آب به حالت پودری و جت مانند هستند. جنس شیر و اهرم حرکتی این نازل ها از آلومینیم است اما بخش های لوله ای آن پلاستیکی است.


از این نازل ها آزمایش هیدرواستاتیک تحت فشار زیاد گرفته می شود. نازل های شیر دار سه حالت دارند که شامل یک حالت بسته و دو حالت باز می باشد. با توجه به اینکه مدل و خصوصیات نازل های آتش نشانی به چه صورتی باشد، میزان پاشش و پرتاب آب یا کف در پروژه اطفای حریق متفاوت خواهد بود.

این ابزارهای مهم که در ماشین های آتش نشانی و کپسول های دستی مهم ترین کار را انجام می دهند با توجه به عملکرد و برند، کیفیت و ویژگی های ظاهری که دارند قیمت متفاوتی خواهند داشت.


بهترین برند نازل آتش نشانی


این ابزارهای ایمنی انواع و برندهای متنوعی دارند که معروفترین و با کیفیت ترین آنها AWG است. این برند چند نمونه از نازل های آتش نشانی را تولید می کند که در اینجا تعدادی از آنها را به شما معرفی می کنیم.


آب جمع کن AWG SIAMESES 

این ابزار نقش هواگیر و پیشگیری کننده از مخلوط شدن فوم و آب را دارد.

برای جمع آوری آب چند شیلنگ متفاوت و مجزا به کار برده می شود.

برای جلوگیری از آلوده شدن آب شرب و همچنین شیلنگ ها، آب جمع کن هایی در این سیستم به کار گرفته می شود که با شیر هواگیری و فلپ یک طرفه در هر بخش انتهایی تجهیز شده اند.


سرنازل نیزه ای

این مدل از سر نازل آتش نشانی فشار بسیار قوی دارد


اینداکتور 

اینداکتور یک قطعه کف ساز و سبک وزن جدید است که در بخش مسیر خروجی آب در فاصله بین نازل فوم و پمپ قرار می گیرد.

این قطعه به گونه ای طراحی و تولید شده که آب و مایع کفی را به نسبت مشخص شده ای با هم مخلوط می کند.

کف مخصوص برای اطفاء حریق پس از آماده شدن، به دلیل خلا به وجود آمده در سیستم اینداکتور، این مایع کف مانند به درون لوله پیک آپ کشیده شده و از طریق کوپلینگ استورز مکیده می شود و با نازل آتش نشانی با قدرت پاشیده می شود.

در این سیستم نسبت کف و آب می تواند بین 0 تا 6 % تغییر پیدا کند.


نازل های برنجی AWG

این سر نازل ها به خودی خود دارای انواع متفاوت با کاربردهای ویژه هستند.


اهمیت نازل های آتش نشانی


نازل های آتش نشانی نسبت به اینکه چه ماده خاموش کننده ای در آنها به کار می رود، بر اساس فشار مواد اطفای حریق در هنگام خروج از نازل، نوع انتشار آب و دبی مورد نیاز به انواع مختلف دسته بندی می شوند.


نازل اطفای حریق یکی از بخش های اصلی در سیستم های ایمنی ضد حریق دستی می باشد که در سیستم های مختلفی مانند باکس های آتش نشانی برای پاشیدن آب با فشار از طریق شیلنگ های آتش نشانی به کار می رود.


استفاده از انواع با کیفیت و برندهای معتبر این ابزار قابلیت تجهیزات آتش نشانی را بالاتر می برد و تاثیر گذاری بالایی در خاموش کردن سریع آتش های مخفی و تخریب کننده به خصوص در انواع دستی در محیط های اداری و سازمانی دارد.

همانطور که می دانید در عملیات خاموش کردن آتش سرعت کار، حرف اول را می زند بنابراین خیلی مهم است که این نازل ها از با کیفیت ترین برند انتخاب شوند تا با سرعت و قدرت بالا و خیلی روان و راحت عمل کنند.


نازل های آتش نشانی به ماموران آتش نشانی کمک می کنند آب یا سایر مواد خاموش کننده را با فشار یکنواخت و به طور دقیق روی منطقه درگیر حریق بپاشند.