Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

انواع نازل های آتش نشانی

 نازل آتش نشانی یکی از تجهیزات اصلی اطفای حریق برای هدایت مسیر کف، آب، پودر یا سایر مواد خاموش کننده آتش است. ساده ترین مدل آن نازل لوله ای یک حالته است که تنها در بخش انتهایی دارای مسیر خروجی مایع است.

نازل آتش نشانی بر اساس نوع شان قابلیت ایجاد جریانهای باریک، ضخیم یا پراکندگی مایعات را دارند و در ضمن کمک می کنند تا جریان آب و مایع بدون قطع کردن منبع برق متوقف شود.


مایع فوم مانند آتش نشانی که از محلول 1 تا 6 درصد مواد کفی حاصل می شود توسط این نازل ها پراکنده می شود.

در این فرآیند قطره های فوم در حال بیرون آمدن از نازل با هوا مخلوط می شود. جالب است بدانید میزان خروجی مواد آتش نشانی از نازل ها در هر ثانیه بین 1 تا 200 کیلوگرم تغییر می کند.


بین نازل های دستی که خروجی مایع کمتری در حدود 13 کیلوگرم بر ثانیه دارد در مقایسه با نازل های جک دار تفاوت هایی وجود دارد.

نازل های جک دار ممکن است به گونه ای طراحی شده باشد که به عرشه یا سکوی بالابر یا سقف یک وسیله نقلیه متصل باشد.

اما نازل های دستی در ایستگاههای شیلنگ دار داخل ساختمان یا موتورهای آتش نشانی و …کاربرد دارد.


کاربرد انواع نازل آتش نشانی

 

نازل آتش نشانی که بخش های اصلی تجهیزات خاموش کننده آتش هستند به بخش انتهای شیلنگ های انتقال فوم یا آب متصل می شوند و جریان خروجی مایع و میزان پاشش آن به منطقه مورد نظر را کنترل می کنند.

انواع نازل های آتش نشانی بر اساس کاربرد در مدلهای مختلفی طراحی و تولید شده اند که در زیر نام برده می شود:


نازل جت مانند

نازل نیزه ای

نازل خودکار یا اتوماتیک (چند حالته)

نازل کارتریجی

نازل مه پاش

نازل برنج پایپ

نازل چند کاره (جت، مه پاش و پرده آبی)

نازل اسپری سر کج


این نازل ها هر کدام شکل و فرم مختص به خود دارد و برای عملکرد خاصی طراحی شده است. تمام انواع نازل های آتش نشانی مانند سه حالته، دو حالته و شیردار و…. دارای ویژگی پرتاب و پاشیدن آب یا فوم به صورت پودری و جت مانند هستند.

 

 تک حالته یا ساده


این مدل از نازل ها از استیل، آلومینیم و برنج و گاهی پلاستیکی ساخته می شوند که تنها یک حالت دارند و با دستگیره کنترلی در دو حالت باز و بسته یا صفر و یک طراحی شده است.

این نازل ها تنها امکان قطع و وصل شدن جریان را فراهم می کنند. سایز این نوع از نازلها بین “2/1 و “2/11 می باشد.


 سه حالته یا تفنگی


این مدل از انواع نازل های آتش نشانی هم از جنس آلومینیم، برنجی و استیل و گاهی پلاستیکی تشکیل شده است.

به دلیل تحمل فشار زیاد در بخش سر نازل و انتهای نازل در جایی که به شیلنگ جریان اصلی اتصال دارد، این بخشها از مواد با استحکام بالا ساخته می شود.

نازل های تفنگی سه حالته یا توربو نازل ها علاوه بر قطع و وصل کردن جریان و انتخاب مدل پاشیدن آب به صورت پودری یا جت قابلیت دیگری هم دارد.


در این نازل ها امکان تنظیم قطر قطره های ذراتی که پاشیده می شود وجود دارد، بنابراین در هنگام استفاده از این مدل از نازل ها می توان قطره های آب با ذرات ریزتر روی حریق پاشید که در مقابله با آتش سریعتر به بخار تبدیل می شوند و اثر خاموش کنندگی بهتری روی آتش دارند.


در ضمن به دلیل ریزتر بودن ذرات آب در هنگام برخورد با حریق این ذرات سریعتر اکسیژن را جذب کرده و محدوده گسترش آتش را سریعتر خنک می کنند.

این نوع عمدتا در مراکزی که دارای سیستم اطفای حریق آبی هستند و در خودروهای آتش نشانی و سایت های نفتی کاربرد دارد. این مدل از نازل ها در سایزهای “2/1 تا “2/21 وجود دارند.نازل آتش نشانی سه حالته یا شیردار


این سبک از نازل ها از جنس استیل، آلومینیم و برنج و گاهی حتی پلاستیکی ساخته می شوند. این نوع علاوه بر باز و بسته شدن، امکان انتخاب مدل پاشیدن آب را به صورت پودری یا جت به اپراتور می دهد و به نازل سه حالته یا تفنگی معروف است.

این نوع بیشتر در سایت های نفت و مراکزی که دارای سیستم اطفای حریق آبی متحرک هستند و همچنین در خودروهای آتش نشانی کاربرد دارد.
سایز بندی این نازل ها بین سایز “2/1 تا سایز “2/21 می باشد.