Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

نحوه عملکرد بیم دتکتور

نحوه عملکرد بیم دتکتور


بر طبق استاندارد دتکتورها BS5839 دتکتورهای دودی معمولی نهایتا می توانند در ارتفاع 5/10 متر نصب شوند و این سیستم عملکردی به دلیل اینکه بر مبنای انباشتگی دود طراحی شده است، باعث اتلاف وقت در کشف حریق محیط هایی مثل فرودگاهها، مراکز تجاری ، انبارها، سوله ها، کارخانه ها و …. می شود. اما در مقابل نحوه عملکرد بیم دتکتور به گونه ای است که قابلیت نصب در ارتفاع های بیشتری را دارد در نتیجه محدوده حفاظتی گسترده تری را در برابر حریق ایمن می کند.


بیم دتکتورهای اشعه ای


نحوه عملکرد این مدل از بیم دتکتور به این منوال است که یک هد که روی گیرنده و فرستنده قرار دارد مامور ارسال اشعه از یک سمت سوله به طرف دیگر است. در سمت دیگر یک رفلکتور مامور بازتابش اشعه است. فرستنده طیف نوری مشخصی از مادون قرمز را به شکل متقارن به سمت رفلکتور ارسال می کند. در رفلکتور نور دریافت شده منعکس می شود و گیرنده نور را دریافت می کند.
در این زمان میزان جذب نور و درصد انتشار بررسی می شود. به این صورت که بیم دتکتور ابتدا اولین میزان جذب نور را مبدا کار خود قرار داده و در صورتی که در دفعه بعدی درصد نوری که جذب شده از مقدار نور مبدا کمتر باشد، نشان دهنده وجود مانع است و بیم دتکتور در این لحظه پیغام هشدار می دهد.

 


تنظیمات در نحوه عملکرد بیم دتکتور


در تنظیمات بیم دتکتور میزان نور پراکنده شده از فرستنده را 100 درصد در نظر گرفته و نوری که توسط گیرنده دریافت می شود را 60 درصد تحت عنوان میزان مبنا در نظر می گیرند. در این میان میزان تلفات نور به عنوان اختلاف نور تا رسیدن به فرستنده را می سنجند.


دلایل تلفات نور در بیم دتکتور اشعه ای


گرد و غبار محیط

عدوم تقارن مناسب فرستنده

انعکاس نور توسط گیرنده

تغییر ماهیت ذاتی نور

انعکاس پیدا نکردن کامل نور توسط فرستنده

یکنواخت نبودن طیف نوری فرستنده


بنابراین احتمال تغییر شرایط و تبدیل نشدن ولتاژ – جریان در گیرنده وجود دارد. این وضعیت که معمولا در فاصله های زیاد مشخص می شود به این دلیل است که در این مدل از دتکتورها فاصله حرکتی طیف نور ارسالی نسبت به فاصله گیرنده و رفلکتور دو برابر است و شعاع حفاظتی تنها به فواصل آینه تا گیرنده و فرستنده مربوط می شود.


در حالت طبیعی سیگنال ارسالی با همان کیفیت ارسال شده و یا کمی تغییر به سمت گیرنده می آید. کنترلری که وضعیت سیگنالهای ارسالی و دریافتی را نشان می دهد در حالت نرمال حدود 100 درصد می باشد.


هنگامی که آتش سوزی اتفاق می افتد دود ناشی از آن مسیر بازگشت سیگنال به سمت هد بیم دتکتور را مختل می کند و در نتیجه سیگنال ضعیف تری به هد باز می گردد. این زمانی است که بیم دتکتور پیام هشدار می دهد.


به طور کلی در نحوه عملکرد بیم دتکتور، امکان مسدود شدن کامل اشعه بازگشتی وجود ندارد چرا که این حالت نشان می دهد مانعی کاملا مقابل بازگشت اشعه ارسالی قرار گرفته است و کنترلر دستگاه پیغام خطا می دهد.


گاهی مواقع وجود ذرات دود و گرد و غبار موجب اختلال در اشعه های دریافتی می شود و نحوه عملکرد بیم دتکتور به صورت کاذب تحت تاثیر قرار می گیرد. در این حالت برای کم کردن هشدارهای کاذب باید رصد دستگاه را بین 30 تا 90 درصد تنظیم کنیم.


پوشش دهی بیم دتکتور


در نحوه عملکرد بیم دتکتور میزان برد بیم دتکتورها بسته به مدل و برند آن متغیر است. برای دریافت اطلاعات در این زمینه باید به کاتالوگ مراجعه کرد. بیم دتکتورهایی که در حال حاضر در بازار وجود دارد معمولا با پوشش پهنای 15 متر در محدوده های 40 متر، 80 متر، 100 و 120 متر از نظر طولی تولید شده است.


به عبارتی بیم دتکتور محیطی به مساحت 1800 در 600 متر مربع را می تواند پوشش دهد به همین دلیل در خیلی موارد می تواند برای دتکتور دودی نقطه ای جایگزین خوبی باشد.

البته بعضی تولید کننده ها مثل The fire beam بیم دتکتورهایی ساخته اند که محدوده ای تا 160 متر فضا را هم پوشش می دهد.
بر اساس استانداردها حداکثر ارتفاع برای نصب بیم دتکتور باید 40 متر باشد.


هنگامی که بخواهیم حریق های مخفی و کوچک که گرمای کمتری تولید می کند را در ساختمان های مرتفع سریعا شناسایی کنیم، باید دو یا سه بیم دتکتور را در ترازهای مختلف در محیط نصب کنیم. این مدل بیشتر در ساختمانهایی با ارتفاع بالای 6 متر کاربرد دارد.